Korepetycje z Francuskiego

          Korepetycje Nauca

          Aktualna Podstawa Programowa, która weszła w życie w 2011 roku spowodowała, że język francuski stał się praktycznie nieobecny w szkołach ponadgimnazjalnych. Uczniom, którzy chcieli kontynuować naukę pozostały korepetycje z języka francuskiego, nauczycielom - szkoły prywatne. Z jakiej przyczyny język ten został niemalże zupełnie usunięty ze szkół?

          Nauczyciele tego przedmiotu z Wrocławia myślą, że powód tego tematu jest identyczna jak 30 lat temu. Co prawda język francuski został językiem urzędowym Unii Europejskiej, aczkolwiek niezbyt dużo to zmieniło. Naród francuski nie podejmuje żadnych króków, by zmienić zaistniałą sytuację.

          Często romaniści podejmowali inspirujące akcje, które miały spopularyzować francuski w szkołach. Przykładem takiego postępowania jest akcja przeprowadzona we współpracy z poznańskim Konsulatem i prywatną hurtownią księgarską, w której uczniom gimnazjów w pierwszych klasach przekazano za darmo podręczniki do nauki języka. Akcja ta była coraz popularniejsza i powoli szerzyła się na większą część kraju, jednak w chwili zmiany Konsula - projekt przestał się rozwijać. Drugim pomysłem mającym  zmienić sytuację były konkursy, skierowane do osób uczących się francuskiego. Niestety, także one nie przyniosły spodziewanych efektów.

          Zdaniem nauczycieli romanistów istnieje parę pomysłów na to, jak spopularyzować francuski w szkołach:
- pozytywna opinia o poziomie nauczania tego języka i zadowalające wyniki na maturze,
- ciekawe zajęcia, na których proponujemy coś, czego nie ma na innych zajęciach językowych,
- reklama na terenie szkoły, więc atrakcyjne zaprezentowanie Francji chociażby w trakcie dni UE albo zorganizowanie dni języka francuskiego.
- wymiany z Francją.

          Oprócz tego na forach co jakiś czas pojawiają się apele nauczycieli o redagowanie indywidualnych listów do francuskiej Ambasady, w których naświetlą kiepską sytuację francuskiego w polskich szkołach.
Niemieckie i angielskie wydawnictwa bardzo dbają o swoich nauczycieli, przekazując wartościowe gratisy do wybranych podręczników, fundują specjalistyczne pracownie i zagraniczne szkolenia dla nauczycieli. Z tego powodu trzeba Francuzom uświadomić, że za kilka lat ich język będzie na tyle niepopularny, że właściwie całkowicie znikną z polskiego rynku edukacyjnego, a jedynymi, którzy będą popularyzować ten język będą korepetytorzy języka francuskiego.